• Ola Śliwowska

Planowanie wyjątkowej galerii ściennej krok po kroku


Planowanie galerii ściennej

Lata 90-te, mam kilka lat. Jestem u dziadków w Białymstoku, więc to prawdopodobnie ferie zimowe. Stoję przed ogromnym obrazem, wiszącym na ścianie jakiejś galerii albo muzeum. Przyglądam mu się, ale nic nie widzę, tylko jakieś ciemne plamy. Podchodzi do mnie Dziadek i wyjaśnia, że tak wielkie obrazy należy oglądać z większej odległości, aby wzrokiem objąć całą powierzchnię dzieła sztuki. Odsuwam się więc małymi krokami i coraz bardziej otwieram buzię ze zdziwienia. Z każdym krokiem coraz wyraźniej widzę błotnistą wiejską drogę i wóz ciągnięty przez konia. Wszystko wyłania się z mgły snującej się po polach, jakby to była scena w filmie, a nie statyczny obraz.


Ta chwila wyryła się w mojej pamięci tak mocno, że 30 lat później pamiętam ją bardzo wyraźnie. Sztuka była obecna w moim życiu od dzieciństwa. Dziadek w wolnym czasie lubił rzeźbić, Ciocia malowała obrazy, a Tata jest fotografem. Każde ferie zimowe w Białymstoku wiązały się z wizytą w muzeach. Jako dziecko uwielbiałam rysować i planowałam nawet pójść na architekturę wnętrz. Do rysunku zniechęciła mnie jednak Pani, która "pomagała" mi się przygotować na studia. Od kilku lat znowu trochę rysuję, ale ciągle brakuje mi na to czasu. Myślę, że gdybym nie miała tak długiej przerwy, to moje umiejętności byłyby teraz znacznie większe...

Wszystkie te doświadczenia musiały mieć ogromny wpływ na moją wrażliwość na piękne przedmioty oraz zamiłowanie do malarstwa, a co za tym idzie wszelkich obrazków, plakatów i zdjęć. Z tego zamiłowania zrodził się pomysł na stworzenie galerii na całej ścianie w salonie. Obrazki i ramki już miałam, pozostało mi tylko zaplanować ich układ na ścianie, a potem oczywiście to wszystko powiesić :)

Pracując nad wyglądem mojej galerii udało mi się udokumentować cały proces, dzięki czemu mogłam przygotować dla Was instrukcję jak to zrobić krok po kroku i przy okazji nie zwariować.


Planowanie galerii ściennej


Planowanie galerii ściennej krok po kroku


Na której ścianie zrobić galerię?


Jeżeli masz do zagospodarowania więcej niż jedną ścianę, to zdecydowanie postaw na tę, która będzie najbardziej widoczna zaraz po wejściu do pomieszczenia lub jest widoczna z różnych części Twojego domu. Może to być ściana z telewizorem, nad kanapą w salonie, za łóżkiem w sypialni lub nawet klatka schodowa. Jeśli masz do dyspozycji tylko jedną ścianę to nie ma co dyskutować ;)

Gdy podejmiesz decyzje, która ściana stanie się galerią oceń powierzchnię, którą masz do dyspozycji, najlepiej mierząc miarką jej wysokość i szerokość.

Ja wybrałam ścianę, na której już wcześniej miałam powieszone obrazki. Tak wyglądała przed:


Planowanie galerii ściennej
Tak wyglądała ściana przed rozplanowaniem galerii na nowo

Zdecyduj co oprawisz w ramki


Jeśli już wiesz ile masz miejsca na ścianie, pora zdecydować co chcesz na niej powiesić i jaki efekt chcesz uzyskać. Moim zdaniem nie ma ścisłych zasad co do wyboru zawartości ramek. Galeria ma być oryginalna, odzwierciedlać to co lubisz i co Ci się podoba. Zapomnij o tym co modne i co mają wszyscy. Możesz oprawić rodzinne zdjęcia, rysunki dzieci, plakat kupiony w muzeum sztuki jako pamiątka odwiedzonej wystawy. Nie bój się łączyć nowoczesnych grafik z reprodukcjami dzieł wielkich malarzy. To wszystko sprawi, że Twoja galeria będzie naprawdę wyjątkowa!


Planowanie galerii ściennej

Kolor, materiał i styl ramek


Te trzy parametry mają ogromny wpływ na to, jak się będzie prezentowała Twoja kolekcja na ścianie. Osobiście lubię gdy ramki mają różne kolory i styl. W mojej galerii postawiłam na ramki w kolorze czarnym, z naturalnego drewna, białe i złote. Niektóre są minimalistyczne, inne mają żłobienia. Nie przeszkadza to ani trochę w uzyskaniu spójnego efektu, a galeria wygląda zdecydowanie ciekawiej. Jeśli chcesz mieć bardziej minimalistyczny efekt, to jednakowe ramki będą idealne.

Jeśli zdecydujesz się na różnorodne ramki, to ogranicz ilość ich kolorów oraz upewnij się, że na przykład wybrane odcienie drewna do siebie pasują. Warto też sprawdzić czy kolor ramek nie gryzie się z tym, co planujesz w nie oprawić. Nie bój się eksperymentować i na przykład opraw nowoczesną grafikę w złotą rzeźbioną ramkę. Efekt może Cię zaskoczyć.


Jak wyeksponować zawartość ramek?


Sposób oprawienia obrazków jest trzecim ważnym elementem zaraz po ramkach i ich zawartości. Ja rozróżniam trzy sposoby oprawiania:


- z użyciem passe partout,

- z użyciem czarnego bristolu (jako tło),

- bez żadnego z powyższych, po prostu włożenie obrazka do ramki o idealnie pasującym rozmiarze.


Najbardziej lubię oprawiać ramki z użyciem passe partout. Tak wyeksponowane obrazki wyglądają bardzo elegancko i bardziej rzucają się w oczy. Nie zawsze jednak udaje mi się dobrać odpowiednie passe partout i wtedy posiłkuję się czarnym bristolem, który podkładam pod obrazek, tak że tworzy dla niego tło. Z moich obserwacji wynika, że im mniejszy obrazek i więcej ma detali, tym lepiej wygląda gdy oddziela go od ramki dodatkowe, czyste tło. W obu przypadkach ramka musi być większa niż sam obrazek.


Poniżej możesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce.


Planowanie galerii ściennej
Obrazek oprawiony z użyciem passe partout
Planowanie galerii ściennej
Pocztówka oprawiona z użyciem czarnego bristolu jako tło
Planowanie galerii ściennej
Obrazek oprawiony bezpośrednio w ramkę o pasującym rozmiarze

Planowanie układu ramek


Musisz wiedzieć, że ten etap jest najbardziej czasochłonny, szczególnie jeśli chcesz mieć dużą galerię. Samo rozplanowanie układu zajęło mi jakieś 5 godzin (moja galeria składa się z 33 elementów). Zależało mi, aby było perfekcyjnie ;) Oczywiście Tobie może pójść znacznie sprawniej. Sugeruję zaplanowanie, że całe zadanie może zająć więcej niż jeden dzień i wtedy nie będzie niespodzianek.

No dobrze, przejdźmy do sedna.


1. Wygospodaruj na podłodze miejsce, zbliżone wielkością do ściany, na której zawisną obrazki. Moim zdaniem ten etap jest niezbędny jeśli tak jak ja, masz dużą ilość elementów do rozmieszczenia. W przypadku mniejszych galerii możesz pominąć ten etap i od razu przejść do kolejnego

Ułóż ramki (najlepiej już z obrazkami) w takiej konfiguracji jaką chcesz mieć na ścianie. Sposobów jest mnóstwo, więc zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć - symetryczny, uporządkowany, a może bardziej nieregularny, artystyczny? Wybierz ten który najbardziej przypadnie Ci do gustu.. Znalazłam na Pinterest fajną ściągawkę z układami galerii. Może Ci się przyda?

Planowanie galerii ściennej

Planując moją galerię zwracałam uwagę na dwie rzeczy:


- żeby ramki wiszące obok siebie były możliwie różnorodnie. Chciałam uniknąć efektu kumulacji na przykład drewnianych ramek w jednym miejscu, i czarnych w innym miejscu, Jeśli wybierzesz ramki w jednym stylu to masz ten problem z głowy.

- żeby zapewnić równowagę w zakresie kolorystyki obrazków. W całej mojej galerii powtarza się motyw kolorystyczny - czerń, brązy, szarości z dodatkiem zieleni i zgaszonych odcieni niebieskiego. Podobnie jak w przypadku samych ramek, starałam się, aby poszczególne kolory były równomiernie rozłożone w całej galerii.


Warto zwrócić uwagę na te dwa parametry, bo dzięki temu uzyskacie spójną i dopracowaną galerię.


Planowanie galerii ściennej

Planowanie galerii ściennej
Ale zakurzone te obrazki! ;)
Planowanie galerii ściennej
Niebieską taśmą oznaczyłam sobie wymiary nowego telewizora, który planujemy kupić jak ten obecny padnie ;)

2. Gdy ustalimy już jak ma wyglądać nasza galeria, to możemy przejść do kolejnego etapu - przeniesienia całego układu na ścianę. Będziesz potrzebować brązowego papieru (najlepszy jest papier pakowy) i taśmy malarskiej. Każdą z ramek odrysuj na papierze i od razu zaznacz miejsce mocowania ramki - ułatwi to wbijanie gwoździ lub wiercenie dziur w ścianie.


Planowanie galerii ściennej

Planowanie galerii ściennej

Planowanie galerii ściennej

Planowanie galerii ściennej

Wytnij kształty ramek i przymocuj je do ściany za pomocą taśmy malarskiej w ustalonej wcześniej konfiguracji. W razie potrzeby zrób poprawki, bo później nie będzie już takiej możliwości ;)


Planowanie galerii ściennej

Jeśli efekt Cię zadowala to przejdź do kolejnego etapu, czyli...


3. ... wieszania ramek. Możesz użyć do tego gwoździ (jeśli da się je wić w Twoją ścianę), kołków z wkrętami lub przyklejanych haczyków do obrazków (np. Command lub Tesa). Tym razem wszystkie moje obrazki powiesiłam na wkrętach, bo nie chcę zmieniać już układu galerii. Gwoździe niestety w moją ścianę nie wchodzą, a na przyklejanych haczykach chyba bym zbankrutowała przy ilości obrazków, które miałam do powieszenia ;)


Gotowe! Możesz się cieszyć swoim dziełem :)


Planowanie galerii ściennej
Efekt "po" :)
Planowanie galerii ściennej

Gdzie szukać plakatów/obrazków do galerii?


Moim zdaniem to co oprawimy w ramki, powinno być wyjątkowe, oryginalne, przywoływać wspomnienia. Dlatego ja omijam sieciówki i popularne sklepy internetowe specjalizujące się w plakatach. Nie chcę mieć czegoś co mają wszyscy ;)

Moje ulubione źródła to:


- sklepy muzealne - w zasadzie przy każdym większym muzeum funkcjonuje sklepik, w którym można kupić między innymi plakaty z aktualnych wystaw. Ja mam w swojej kolekcji plakat z zającem Durera, "Krajobraz z latarniami" Paula Delvaux, "Gazelle" Henri'ego Toulouse-Lautrec i kilka pocztówek z dziełami wielkich malarzy, wszystko kupione w Muzeum Albertina w Wiedniu. To moje ulubione muzeum, więc te pamiątki przypominają mi o miłych chwilach spędzonych w moim ukochanym mieście.


- strony internetowe muzeów - wiesz, że wiele muzeów na całym świecie udostępnia do pobrania dzieła znanych malarzy? Rijks Museum, Belvedere Museum w Wiedniu, The Metropolitan Museum of Art, itd. Warto pogrzebać w ich zbiorach, bo można znaleźć bardzo ciekawy materiał.


- targi staroci i antykwariaty - chyba nie muszę nikogo przekonywać, że można w nich znaleźć prawdziwe perełki ;)


- rodzinne albumy - zdjęcia rodzinne mogą być pięknym elementem galerii, szczególnie te starsze, czarno-białe, które kierują wzrok na temat, nie rozpraszając odbiorcy kolorami. W mojej galerii miejsce znalazły dwa zdjęcia - jedno z naszej sesji ślubnej i jedno mojego autorstwa, przedstawiające róże z ogrodu mojej Mamy :)


- grafiki ze starych książek,


- rysunki - nasze, dzieci, utalentowanych członków rodziny,


- i tak dalej, i tak dalej...


Oprócz powyższych źródeł korzystam jeszcze z internetowej drukarni DCN Gallery*, która ma w swoich zasobach grafiki, które drukują na papierze lub na płótnie. To u nich zamawiam reprodukcje dzieł mojego ukochanego Williama Turnera. Wydruki od nich są świetnej jakości, polecam z czystym sumieniem.


W takich artystycznych zadaniach tylko wyobraźnia Cię ogranicza :) To co wybierzesz zależy tylko od Ciebie. To Tobie ma się podobać efekt końcowy, a nie wszystkim dookoła. Nie bój się eksperymentować! Jeśli coś Ci się znudzi, to bardzo szybko możesz to zmienić. Nawet źle wywierconą dziurę w ścianie można zaszpachlować i zamalować.


Jeśli masz dodatkowe pytania to chętnie pomogę :) Zostaw komentarz pod postem lub napisz do mnie maila na adres: nutkadekadencji.wnetrza@gmail.com

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie takiej galerii u siebie, to koniecznie podziel się ze mną efektami.


Powodzenia!* To nie jest reklama współpracy. W DCN Gallery wszystko zamawiam we własnym zakresie, ale bardzo ich lubię, więc polecam szczerze :)
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
IMG_20200831_132744-2.jpg

Witaj w moim świecie!

Mam na imię Ola. Moje życie kręci się między gotowaniem i architekturą wnętrz. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie.

Zapisz się do newslettera

Dziękuję!

  • Instagram - Czarny Krąg
  • Pinterest - Czarny Krąg