• Ola Śliwowska

Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania


Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania

Słowo boazeria sprawia, że większość Polaków przechodzi dreszcz obrzydzenia ;) Słysząc je od razu widzimy korytarze w blokach z wielkiej płyty, obłożone od góry do dołu sosnowym drewnem, lakierowanym na wysoki połysk. Muszę przyznać, że Polacy bardzo źle zinterpretowali trend popularny w siedemnasto- i osiemnastowiecznej Anglii i Francji.

W starych angielskich domach zadaniem drewnianej boazerii było odizolowanie pomieszczeń od zimnych, kamiennych ścian oraz zapewnienie lepszej dystrybucji ciepła z kominków i palenisk. Obecnie pełni ona wyłącznie funkcję dekoracyjną i często robiona jest z materiałów drewnopochodnych i w niczym nie przypomina polskiej boazerii z lat '80 XX wieku.


Decydując się na boazerię w sypialni miałam na myśli uzyskanie na ścianie z łóżkiem efektu 3D i tym samym urozmaicenie prostego wystroju tego wnętrza. Dzięki temu, że boazeria jest tylko na jednej ścianie to efekt jest dość nowoczesny, ale nie przytłaczający. Pomalowanie jej na ciemny, odróżniający się od reszty ścian kolor sprawiło, że wygląda jak zagłówek łóżka, jest centralnym punktem pomieszczenia i świetnym tłem dla tekstyliów,

Nasza sypialnia ma okna skierowane na północ, co w praktyce oznacza, że przez cały dzień jest tu zimne światło i nie zaglądają do niej promienie słoneczne. Jednak dzięki temu, że okno jest bardzo duże, to nie jest tu tak ciemno, jak mogłoby się wydawać. Aby zrównoważyć to zimne światło postawiłam na ciepłe kolory ścian - 'Mashroom Grey' (beżowy) i "Brændt Umbra no. 19' (burgund) od Fluggera. Dzięki tym kolorom sypialnia stała się ciepł ciepła i przytulna. Kontrast między ścianami, a czarnymi szafami stał się delikatniejszy. Dokładnie tak jak lubię. Wiem, że ciemne pomieszczenia nie cieszą się w Polsce jeszcze zbyt dużą popularnością, ale mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni. Sami oceńcie, którą wersję Wy wolicie :)Samodzielne zrobienie takiej boazerii może się wydawać skomplikowane, ale nic bardziej mylnego! W zasadzie będziecie potrzebować niewiele materiałów i tylko kilka narzędzi. Oczywiście ilość materiałów, będzie zależna od wielkości ściny (lub ścian) na której chcecie zrobić boazerię oraz od samego stylu boazerii. Pamiętajcie więc, aby najpierw wszystko dokładnie zaplanować, pomierzyć i rozrysować.


Do zrobienia boazerii będziecie potrzebować:


- listewek wyciętych z surowej płyty MDF o grubości 1 cm - do kupienia w sklepach budowlanych lub składach materiałów drewnianych i drewnopochodnych. W większości przypadków możecie od razu zamówić cięcie do wymaganego rozmiaru. Szerokość listewek w naszym projekcie to 8 cm,


- klej do sztukaterii lub klej montażowy - np. Creativa lub Mamut. Konieczny będzie też specjalny pistolet, dzięki któremu z łatwością będziecie mogli aplikować klej,


- biały akryl lub szpachla do drewna - do zaklejenia łączeń między listwami. Do nakładania szpachli będzie potrzebna szpachelka,


- farba - standardowa do malowania ścian. Ja wybrałam farby Flugger Dekso 5, o kolorach wspomnianych wyżej w poście,


- poziomica - niezbędna, aby zachować kąty, piony i poziomy,


- pędzel i wałek do malowania,


- papier ścierny 240,


- wyrzynarka lub piłka ręczna o drobnych ząbkach - opcjonalnie, do docinania listewek.


Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania

Projekt


Zanim przystąpicie do pracy koniecznie zróbcie sobie projekt. Wystarczy ołówek i kartka papieru. Rozrysowanie wszystkiego na papierze pozwoli zweryfikować Wasze wyobrażenia o efekcie końcowym. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że to co sobie wyobrażacie jest możliwe do wykonania, a pomiary, których dokonaliście są poprawne. Łatwiej też będzie Wam przeliczyć ilość niezbędnego materiału.


Ja zrobiłam rysunek w programie do projektowania wnętrz. Możecie na nim zobaczyć jak rozmieściłam listewki. Górna część boazerii w założeniu miała mieć wewnąrzt taką samą szerokość i wysokość - 48 cm. Nie zamieściłam wymiaru w pionie, bo dla mnie to było oczywiste. Wam polecam jednak rozrysować wszystkie wymiary, bez wyjątku.

Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania
Projekt boazerii angielskiej

Elementy boazerii


Po rozrysowaniu projektu możecie przejść do obliczenia długości oraz ilości niezbędnych listewek. Najlepiej jest gdy listwy są możliwie jak najdłuższe, bo dzięki temu będziecie mieć mniej łączeń do zaszpachlowania.


My rozplanowaliśmy to w następujący sposób:

- górną i dolną listwę poziomą (3.44 m) podzieliliśmy na mniejsze odcinki i zamówiliśmy dwa o długości 2,0 metrów i dwa o długości 1,44 metra. Takiej długości elementy bez problemu zmieściły się nam do auta. Wy też pamiętajcie o tym, żeby wziąć pod uwagę czy będziecie mieli jak przewieźć materiały.

- pionowe listwy - zaplanowaliśmy, że będą przyklejone pomiędzy dolną i górną listwą poziomą, więc Ich długość należało pomniejszyć o szerokość tych listew (łącznie 16 cm). Dało nam to 7 listewek o długości 1,44 m.

- 6 listewek o długości 48 cm do montażu poziomo.

Surowy MDF kupiliśmy w składzie Paged, razem z usługą cięcia do wymaganych wymiarów.


W zrozumieniu tego opisu powinien pomóc poniższy rysunek, przedstawiający zdekonstruowaną boazerię. Polecam zrobić sobie takie ćwiczenie.

Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania
Projekt boazerii angielskiej - materiały

Wykonanie


Realizację tego "projektu" rozpoczęliśmy od przyklejenia dolnej poziomej listwy. Następnie, posiłkując się każdorazowo poziomicą przykleiliśmy pionowe listwy w odstępach 48 cm.

Górną listwę przykleiliśmy dopiero po około godzinie, dzięki czemu klej pod wcześniej przymocowanymi listwami zdążyły się już nieco utwardzić. Krótkie listewki zostawiliśmy na sam koniec.

Zrobienie takiej boazerii nie jest trudnym zadaniem, a praca idzie naprawdę szybko i sprawnie. Klej należy nanosić na listwy wężykiem (można poćwiczyć znowu szlaczki jak w przedszkolu). Listwę z klejem przymocowujemy do ściany. Nigdy nie nanoście kleju na ścianę.. Po pierwsze klej trudniej będzie przykleić do pionowych powierzchni, a po drugie możecie go nanieść nie tam gdzie trzeba ;)

Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć jak to wyglądało w praktyce. Wybaczcie niezbyt estetyczne ujęcia, ale skupiałam się na tym, żeby przykleić prosto boazerię, a nie zrobić proste fotki ;)Każde łączenie między listwami należy zaszpachlować lub zaakrylować. Ja preferuję szpachlę do drewna (np. białą), bo można ją później ładnie dotrzeć papierem ściernym i jest równiutko.


Gdy wyrównacie łączenia papierem ściernym, możecie zacząć malować. Najpierw za pomocą pędzla pomalujcie wszystkie trudno dostępne miejsca (narożniki, boki każdej z listewek, itd.). Resztę powierzchni (listwy, między listwami) pomalujcie wałkiem do malowania ścian. Przestrzegajcie czasu schnięcia poszczególnych warstw zalecanego przez producenta farby. To sprawi, że farba będzie między innymi bardziej odporna na uszkodzenia i zabrudzenia.


Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania

8 miesięcy. Tyle czasu trwał 'projekt sypialnia' i w zasadzie nadal się nie skończył, jeśli wezmę pod uwagę małe poprawki w malowaniu, które muszę zrobić. Nie żeby był taki czasochłonny, o nie! Jeśli się sprężyć to da się go zrobić w dwa weekendy. Z perspektywy czasu zastanawiam się jak to możliwe, że tyle czasu to trwało? Nie ma żadnego wytłumaczenia. Po prostu byłam leniem.... Tak czy inaczej bardzo się cieszę ze zmian, które zrobili Gdyby była taka konieczność to zrobiłabym to drugi raz, bo dzięki temu mamy przytulną, nastrojową i elegancką sypialnię. Jak się również okazało, burgund który wybrałam na kolor boazerii zaczyna zyskiwać na popularności, a zagraniczne magazyny wnętrzarskie tytułują go kolorem miesiąca :)

W ogóle to fascynuje mnie jak bardzo można odmienić wnętrze za pomocą samej farby. To jest jednak temat bardzo szeroki i może kiedyś zrobię o tym osobny post.

Zostawiam Was z jeszcze kilkoma kadrami z naszej pięknej sypialni. Dajcie znać w komentarzach co sądzicie o tym projekcie lub chociaż zostawcie serduszko <3


Ściskam :*

Ola


Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania

Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania

Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania

Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania

Boazeria angielska w sypialni - instrukcja wykonania


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
IMG_20200831_132744-2.jpg

Witaj w moim świecie!

Mam na imię Ola. Moje życie kręci się między gotowaniem i architekturą wnętrz. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie.

Zapisz się do newslettera

Dziękuję!

  • Instagram - Czarny Krąg
  • Pinterest - Czarny Krąg